מה מחפשים במבחני הקבלה באדריכלות באוניברסיטת תל אביב?

tauאם אתה מתכוון לגשת למבחני הקבלה לאדריכלות באוניברסיטת תל אביב השנה, אתה בוודאי רוצה להבין מה אתה צריך לדעת כדי לעבור את המבחנים? מה מחפשים? להלן מדריך מתומצת עם 7 הדברים המרכזיים שאתה צריך לדעת:

במבחן – למה לצפות…?

1. הדבר הראשון שאני ממליצה לך לעשות היכרות איתו – הוא הפורמאט של המבחן בתל אביב. השאלות משתנות מדי שנה, אבל הפורמאט נותר זהה: 5 שעות שבמהלכן אתה נדרש לענות על 2 שאלות, הכוללות בניית מודלים, רישומים ומעט טקסט. בסופו של המבחן, תתבקש להיכנס לראיון קצר עם הבוחנים, לתת פרזנטציה קצרה על עבודתך ולענות על השאלות שתישאל.

2. הדבר השני שחשוב להכיר הוא אופי וסוגי השאלות. החל משנה שעברה, בה ערך בית הספר לאדריכלות בתל אביב שינוי מהותי במבנה הבחינה, פושט המבחן ל-2 שאלות בלבד. כל שאלה מציגה שני מושגים, מהם עלייך לבחור אחד ולהביע אותו באמצעות מודל, רישומים ומעט טקסט. למעשה, התוצר שלך יהיה 2 מודלים, שכל אחד מהם מלווה ברישומים, סכמות והסבר מילולי קצר. נשמע פשוט? כשיודעים מה עושים, בהחלט!

עכשיו שאתה יודע, פחות או יותר, למה לצפות – בוא נבין מה אתה צריך לדעת לעשות ומה מחפשים בדיוק?

3. לבנות מודלים. כדי לבנות מודל שמביע רעיון או מושג במבחן, אתה צריך היכרות מסויימת עם חומרים וטכניקות. זה לא אומר שאתה צריך להיות נגר או פסל, אבל אתה צריך להיות מסוגל לבנות מודל אסתטי במהירות ובאופן שיעביר את הרעיון שלך באופן שעונה על השאלה. כדי להתחיל להתאמן על החלק הזה, אני מציעה לך לעשות רשימה של מושגים מופשטים וקונקרטיים + רשימה של רעיונות, ולהתחיל לחשוב איך אתה מבטא אותם בתלת מימד. הנה לך כמה דוגמאות שאיתם אתה יכול לגשת לעבודה על חומרים וטכניקה, וגם על ביטוי של רעיונות בתלת מימד: 1. מושג מופשט – התפשטות 2. מושג קונקרטי – קיר 3. רעיון – תהליך. אם אתה מעוניין שאתן לך תרגול נוסף, או מעוניין שנתרגל יחד – צור איתי קשר. כמו כן, כדאי שתתחיל להתאמן על זיהוי פרופורציות וביטוי שלהן.

4. לבצע רישום. אתה צריך את הרישום כי בעזרתו תפתח את הרעיונות שלך לפני שאתה בונה מודל. הרישום הוא כלי מהיר להעברת רעיונות ולתכנון, ואתה חייב לשלוט בו בצורה בסיסית כדי להגיע למודל. בנוסף, תשתמש ברישום כדי להביע את פיתוח הרעיון, או התהליך המחשבתי שלך, וגם כדי לעשות רישומים של המודל שיעבירו מבטים וסיטואציות שהתכוונת לייצר. אם אין לך שום רקע ברישום, אני יכולה ללמד אותך את הבסיס הזה ב-2, 3 שיעורים בלבד.

5. לכתוב טקסט קצר וקולע. כל אחד יודע לכתוב, אבל אני מציעה לך להתאמן על כתיבה קצרה וממוקדת שמביעה בפסקה אחת או שתיים את כל הרעיון שפיתחת במודל וברישום. השפה האדריכלית היא מודל ורישום, ולכן הבוחנים בבצלאל מחפשים לראות את הפוטנציאל שלך בהם. לכן, הטקסט הוא המקום לחדד את הרעיון – ולא להסביר לבוחנים אותו מההתחלה ועד הסוף! יש לי שיטה פשוטה לכתוב טקסטים כאלו ואני אשמח ללמד אותך אותה.

6. לתרגם רעיונות מופשטים. בבצלאל שמים דגש גדול על הצד הקונספטואלי או הרעיוני. הבוחנים שם מחפשים לזהות אצל הנבחנים יכולת לקחת רעיון, מושג או תהליך מופשט ולתרגם אותו למודל שיפתיע אותם, שייראה להם משהו שלא ראו לפני כן. כדי להגיע ליכולת הזו, אתה בעצם צריך להתאמן על מה שאני קוראת לו "חשיבה תלת שלבית": מ-מושג/רעיון/תהליך נתון >> ל-הפשטה או אבסטרקציה של המושג/רעיון/תהליך>> ל-תרגום לתוצר פיסי ותלת מימדי. כלומר, יש פה איזשהי חשיבה מיוחדת שצריך לרכוש, שדורשת לדעת לקחת מושג/רעיון/תהליך ולתרגם אותו! אם אומרים לך "קיר", אתה צריך לדעת איך להפשיט את המושג או להפוך אותו לאבסטרקטי (לצאת מאסוציאציות "רגילות" של קיר לביטוי אבסטרקטי). השלב הבא הוא לתרגם את הביטוי האבסטרקטי הזה לתוצר פיסי אסתטי וחדשני (ולא הקיר שאתה או אני מכירים מהיומיום). בשיעורים שלי אני מלמדת איך לרכוש את החשיבה הזו, ולהפוך אותה לאוטומטית – כדי שבמבחן, לא משנה איזה מושג תקבל, תדע בדיוק איך להתמודד איתו.

7. לתת פרזנטציה טובה. הרבה אנשים ששולטים בחלק הטכני של המבחן, נלחצים לעיתים דווקא מהחלק הזה. לעמוד לפני קהל של אנשים – אלו שיחליטו על עתידך בשנים הקרובות – ולתת הסבר ברור, מעניין וקצר של מה שהוביל אותך לתוצרים – אינו קל וטבעי לכל אחד, ודורש אימון. גם לענות על השאלות באופן הנכון, לעניין את הבוחנים באישיות ובמחשבות שלך, ובכלל – להשאיר רושם ראשוני טוב – דורש יכולת להיות נינוח  ולשמור על ראש צלול בסיטואציה מותחת. אבל בסופו של דבר – כמו עם כל חלק של המבחן – אתה יכול לדעת בוודאות שתרגול נכון ומדוייק, יביא אותך רגוע ובטוח בעצמך ביום המבחן – ובכך אשמח לעזור לך.

אם יש לך שאלות נוספות, או שאתה מעוניין בעזרה בתרגול – אני פה לרשותך!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *