איך ניגשים להכנת תיק עבודות באדריכלות ועיצוב פנים?

images  החלטתם להירשם ללימודי אדריכלות ועיצוב פנים באחד המוסדות, וכעת אתם מגלים שצריך להגיע לראיון עם תיק עבודות… מה עושים? 

לפניכם 5 עקרונות מרכזיים שעל בסיסם אני מלווה את התלמידים שלי לתיק עבודות אישי, איכותי ובעיקר – רב שימושי:

1. תייצרו תיק עבודות שעונה על דרישות מוסד ספציפי – שאפשר להשתמש בו גם במוסדות אחרים. כיוון שבדרך כלל כל מוסד מבקש להציג בתיק לפחות שתי עבודות שעונות על מושגים מסויימים, אני ממליצה "להטמיע" את הביטוי של המושגים האלו בתוך תיק העבודות – ממש כאילו מדובר בחלק אינטגראלי מכל שאר העבודות. כאשר תיגשו לראיון לאותו מוסד, תוכלו להציג את התיק ולהראות לבוחנים את המושגים הרלוונטיים – ובמידה ותצטרכו לגשת למוסד אחר, מקסימום תוסיפו עוד עבודה או שתיים על מושגי חובה אחרים – בעוד התיק שלכם יגדל. אז בקיצור, אל תבנו תיק עבודות למוסד x, אלא תבנו תיק עבודות שמתאים לאדריכלות ועיצוב באופן כללי.

2. תבחרו "נושא על" אישי. לא משנה מה הדרישות של מוסד מסויים, כדאי שלתיק יהיה נושא שמייצג אתכם, את תפיסת העולם שלכם, את הדברים שאתם אוהבים ומעסיקים אתכם כבר זמן רב. זה יכול להיות תחביב, סוגיה חברתית, שאלה שמטרידה אתכם, הרהור פילוסופי ואפילו מילה… אל דאגה – צמצום לנושא אחד לא יגביל אתכם. ההפך, ככל שהנושא יותר מוגדר וממוסגר, חופש הפעולה והיצירתיות בתוכו גדולים יותר. פשוט כי קל יותר לאנשים לפרוץ מסגרת נושאית אחת מסויימת, מאשר כמה במקביל. בנוסף, אתם מרוויחים טאצ' ייחודי לתיק – נושא העל יתבטא כל פעם בדרך אחרת בכל אחת מהעבודות, ויקל על הבוחנים לזכור אתכם.

3. תתכנו בפירוט ומראש את העבודות. אם גם אתם לא יצרתם באופן מובהק בתחום מסויים, בוודאי תצטרכו לייצר מספר כלשהו של עבודות בזמן קצר. מסיבה זו, אני ממליצה לשבת ולעשות סיעור מוחות של כל הרעיונות שעולים לכם (אל תשכחו, הם צריכים להיות קשורים לנושא העל שבחרתם וייצגו אותו בדרך כלשהי). חשבו איך תיישמו כל רעיון ואיך הוא יוצג בתיק. כתבו ליד כל רעיון כמה זמן הוא ייקח לכם, מה החומרים שאתם זקוקים להם, איפה תעשו את זה וכו'. ממליצה לחשוב על 10-20 רעיונות ולבחור מתוכם את הטובים ביותר. כמובן שזמן, מורכבות ועלות ביצוע צריכות להיות סוגיות בבחירה שלכם. לא כדאי לבזבז שבועיים על עבודה אחת אם יש לכם חודש עד להגשת התיק, למשל. גם אם הרעיון גאוני.

4. תגוונו בטכניקה. אם בורכתם בכשרון בציור או ב"לעבוד טוב עם הידיים", עדיין לא מומלץ להכין את כל העבודות בתיק באותה הטכניקה. אני כן ממליצה לשים דגש על "הטכניקה החזקה" שלכם, ולגוון אותה עם כמה עבודות בטכניקה אחרת. אין צורך להראות שאתם יודעים גם לצייר, גם לבנות מודלים, גם לתפור וגם… התיק צריך לייצג אתכם ואת הכשרונות הבולטים שלכם – אבל כן מומלץ להראות שיש לכם כישורים שמחפשים בלימודי אדריכלות: תלת מימד, כושר ביטוי גרפי ויכולת הבנת ויצירתיות בתלת מימד.

5. תספרו סיפור, תייצרו חוויה.  כמעט כולם נכנסים ללחץ בנוגע לשאלה "כמה עבודות לשים?". מה הקנה מידה של התיק? עדיף שיהיו הרבה עבודות טובות? או מעט עבודות גאוניות? ואיך מסדרים אותן…?! שמים את הטובות בסוף כדי להשאיר רושם? דוחפים את הפחות טובות בין לבין כדי שיבלעו? לצערי, אין פה תשובה חד משמעית. אין כאן נוסחא. כדאי לזכור שלא צריך לייצר עומס ולצרף עבודות מגן החובה, גם אם הגננת תמיד תלתה את העבודות שלכם על המקרר של הגן. מצד שני, תיק דל ומינימליסטי לא תמיד עושה רושם טוב – כי צריך מיומנות בלהכין כזה. אז פשוט נסו לקחת את העבודות הטובות ביותר ולספר בעזרתן סיפור – להעביר את המתבונן בתיק חוויה מסויימת, שכמובן נגזרת מנושא העל של התיק. זה יעזור לכם לקבוע אילו עבודות להוריד, אילו להשאיר וכמובן לקבוע את הסדר שלהן. זה גם הסוד לעריכה האסטטית של התיק – אם תדמיינו שהתיק הוא מעין סיפור בתמונות, תדעו גם איך הוא אמור להראות ואילו תחושות אתם רוצים להעביר.

צריכים ייעוץ בנוגע לטכניקה? רוצים עזרה בבחירת נושא על ופירוט ותכנון סוגי העבודות? אולי אתם צריכים רק עזרה בעריכה של התיק כדי לספר את הסיפור האישי שלכם בצורה חוויתית? ספרו לי על זה 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *